POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Renowacja opon – plusy i minusy

Wydatki na ubezpieczenie, rutynową konserwację czy serwisowanie auta to tylko niektóre aspekty, które należy uwzględnić, planując zakup samochodu. Dodatkowo pojawiają się koszty cykliczne, takie jak wymiana opon. Niektórzy wybierają nowe opony, ale coraz więcej osób decyduje się na opony regenerowane (bieżnikowane). Przeanalizujmy plusy i minusy tych drugich.

Opony regenerowane to produkt dobrze znany kierowcom pojazdów ciężarowych i autobusów. Stosuje się je również w maszynach budowlanych, rolniczych czy drogowych. Nie brakuje też kierowców ciężarówek, którzy decydują się na wielokrotne regenerowanie tych samych opon. Warto podkreślić, że opony bieżnikowane zdobywają coraz więcej zwolenników wśród kierowców samochodów osobowych.

Bieżnikowane opony – na co należy zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup?

Zazwyczaj opony regenerowane wybierane są ze względu na oszczędność. To znacznie mniejszy koszt niż zakup nowych opon (zwłaszcza całego zestawu). Zwykle mówimy tu o cenach niższych o ok. 30 procent. Proces regeneracji opon polega na odnowieniu ich przez nałożenie nowego bieżnika lub pogłębienie istniejącego. Pozwala to na przywrócenie oponom utraconych właściwości. Można to zrobić na dwa sposoby – na gorąco lub na zimno.

Pracownicy punktów serwisowych, jak np. Pomoc drogowa Warszawa 24h, zwracają uwagę, by nie dopuścić do całkowitego zniszczenia bieżnika. Należy pamiętać, że tylko opony z bieżnikiem o głębokości minimum 2-3 milimetry mogą być poddane procesowi regeneracji. Bieżnik zarówno w oponach letnich, jak i zimowych, można odnowić.

Zalety opon regenerowanych

Najważniejszą zaletą opon regenerowanych jest ich cena. Są one kilkakrotnie tańsze od nowych. Opony bieżnikowane są nieznacznie droższe od typowych używanych opon. Jednak na ich korzyść przemawia przede wszystkim gęsta, nowa warstwa gumy (często bieżnik jest głębszy niż w nowych oponach)

Mimo, że istnieje grupa kierowców, dla których opony regenerowane mają złą reputację, fakt jest taki, że ich sprzedaż wymaga spełnienia wielu wymogów dotyczących bezpieczeństwa i wytrzymałości, a także uzyskania odpowiednich certyfikatów. Co więcej, specjaliści z zakładów wulkanizacyjnych w Warszawie wskazują, że za oponami regenerowanymi przemawiają aspekty ekologiczne. Proces regeneracji opon wiąże się z ponownym wykorzystaniem zużytych opon, co jest korzystne dla środowiska. Zapobiega to również konieczności utylizacji starego ogumienia, co w perspektywie długoterminowej sprawia, że Klienci nie przyczyniają się do powiększania się składowisk długo rozkładających się starych opon.

Wady opon bieżnikowanych

Wybierając opony regenerowane, warto również zwrócić uwagę na ich wady. Pracownicy serwisów wulkanizacyjnych podkreślają, że istnieje ryzyko związane z jakością takiego ogumienia. Nie można być pewnym, co jest zakryte nową warstwą bieżnika – czy były tam jakieś uszkodzenia, czy nie. Dlatego tak istotne jest korzystanie z renomowanych punktów regeneracji opon, takich jak Holowaniewarszawa24h. Opony bieżnikowane mogą być bardziej miękkie niż nowe, co może prowadzić do ich szybszego zużywania. Mogą również generować większy hałas podczas jazdy niż fabrycznie nowe opony.

W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości – skontaktuj się z nami! Doświadczeni specjaliści zawsze i chętnie służą kompleksową pomocą i fachowym doradztwem.