POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Czujnik ciśnienia w kołach – na czym polega jego działanie?

Czujnik ciśnienia w oponach stał się powszechnym elementem wyposażenia aut nowoczesnej ery. W każdym nowo zakupionym pojeździe od 1 listopada 2014 roku obecny jest ten komponent. Jego główne zadanie to monitorowanie ciśnienia w oponach, co przekłada się na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Działanie tego urządzenia, najczęstsze problemy, z jakimi może się ono spotkać, a także koszty związane z jego eksploatacją są tematem niniejszego artykułu.

Czujnik ciśnienia w kołach i jego działanie

Funkcjonowanie czujnika ciśnienia w oponach polega na kontrolowaniu i sprawdzaniu, czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie. Wpływa to nie tylko na zużycie paliwa i prowadzenie samochodu, ale także na bezpieczeństwo pasażerów. Czujnik montuje się w pobliżu zaworu powietrza opony, blisko felgi. Na tablicy rozdzielczej pojawia się jako TPMS (z ang. “tyre-pressure monitoring system”). Monitoruje on ciśnienie we wszystkich oponach, a nie tylko w jednej, co umożliwia łatwe wykrycie ewentualnych różnic ciśnień w całym zestawie opon.

Żywotność czujnika ciśnienia w oponach wynosi średnio od 5 do 7 lat. Niemniej jednak, czasami system może ulec awarii wcześniej, zwłaszcza podczas wymiany opon. Dlatego warto poinformować serwis o istnieniu czujnika podczas wizyty u wulkanizatora, najlepiej przed rozpoczęciem procedury wymiany. Proces ten, mimo że nie różni się znacząco od tradycyjnej wymiany opon, wymaga jednak większej uwagi, zwłaszcza podczas zdejmowania opony z felgi. Brak precyzji może prowadzić do niepotrzebnego uszkodzenia systemu.

Koszty związane z czujnikiem ciśnienia w oponach

Ceny czujników ciśnienia w oponach mogą się różnić, w zależności od modelu samochodu, marki czujnika i serwisu, w którym jest montowany. Koszt jednego czujnika to średnio od 100 do 300 złotych, jednak może on wzrosnąć do nawet 500 złotych w przypadku luksusowych marek samochodów. Pamiętaj, że koszty te są dodatkowo zwiększone przez wymagany montaż i programowanie czujnika.

Na co zwrócić uwagę przy czujniku ciśnienia w oponach?

Chociaż czujnik ciśnienia w oponach jest na ogół niezawodny, jednak istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć na jego poprawne działanie. Przede wszystkim, warto pamiętać, że czujnik jest zasilany baterią, której żywotność jest ograniczona. Po kilku latach może być konieczne jej wymienienie, co zazwyczaj wiąże się z wymianą całego czujnika.

Dodatkowo, zła kalibracja czujnika ciśnienia może prowadzić do nieprawidłowych odczytów, które z kolei mogą wpływać na wydajność pojazdu i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, takim jak Holowaniewarszawa24h w przypadku jakichkolwiek problemów z czujnikiem ciśnienia opon.

Podsumowując, czujnik ciśnienia w oponach to istotny element wyposażenia nowoczesnych samochodów, który przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Jednak jak każde urządzenie, wymaga regularnej kontroli i konserwacji, aby działać prawidłowo i efektywnie.