POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Rowerzyści na drodze – kto ma pierwszeństwo?

Rower to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Jest nie tylko ekonomiczny i ekologiczny, ale również bezpieczny, szczególnie w obecnym czasie pandemii. Jednak, aby bezpieczeństwo było należycie zachowane w każdym aspekcie, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach korzystania z dróg dla rowerzystów, oraz wzajemnej życzliwości wszystkich, pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto zaznaczyć, iż na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników m.in. pora dnia czy warunki pogodowe. Mimo to, najważniejsze są jednak zachowania rowerzystów, przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego a także umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Co więcej? Duże znaczenie mają także zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów. Zastanawiasz się kto ma pierwszeństwo na drodze– rowerzyści, kierowcy a może pieszy? Sprawdź to już teraz! Zapoznaj się z najnowszymi przepisami w ruchu drogowym.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Obowiązkowe wyposażenie roweru to:

Pierwszeństwo pieszych na przejściach

Rowerzyści na drodze i nowe przepisy to zapomniany wątek tzw. „rewolucji na polskich drogach”, o której warto pamiętać! Zarówno w mniejszych, jak i większych miastach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, przez które przechodzą piesi, korzystając z takich samych przejść jak przez drogi. Niestety nawet najlepsze prawo nic nie zdziała, jeśli nie będziemy świadomi, jak z niego korzystać. Zmiany w pierwszeństwie dotknęły także rowerzystów.

Wprowadzone w czerwcu 2021 roku zmiany w przepisach o ruchu drogowym zapewniły pieszym bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Dzięki temu piesi zyskali nowe uprawnienie a także obowiązki związane z poruszaniem się w obrębie przejść drogowych. A więc, kiedy rowerzysta ustępuje pierwszeństwa wchodzącemu na przejście pieszemu? Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami- dokładnie w takich samych sytuacjach, jak w przypadku kierowców samochodów! Co więcej? Nie ma również znaczenia, czy pasy znajdują się na ścieżce rowerowej czy na ulicy.

Nowe przepisy dotyczą także wszystkich innych kierujących pojazdami. Bez względu na to, czy jeździmy samochodem, rowerem, hulajnogą elektryczną czy innym urządzeniem zaliczanym do transportu drogowego. Jedynym wyjątkiem są tramwaje. Nie ma znaczenia, gdzie znajdują się pasy- w każdym z miejsc kierowca musi przepuścić pieszego!

Kiedy rowerzysta ustępuje pierwszeństwa?

Wprowadzone w czerwcu 2021 roku przepisy nakładają na kierujących obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu w momencie, kiedy wchodzi on na przejście dla pieszych. Mówiąc prościej chodzi tutaj o sytuację, w której pieszy wykonuje ruch wskazujący na zamiar wejścia na pasy np. podniesienie nogi. Tanie w pobliżu przejścia bądź na skraju jest nie jest wystarczające! Zatem, jeśli kierujący zobaczy, że stojąca osoba przy pasach wskazuje na zamiar wejścia na przejście, powinien ustąpić mu pierwszeństwa, bez względu na to jakim pojazdem kieruje. Należy również zwrócić uwagę na prędkość, gdyż przepisy nakazują zwolnić pojazdom przed przejściem dla pieszych. Zbyt niebezpieczna prędkość dotyczy nie tylko rowerów, ale także użytkowników hulajnóg elektrycznych, niezależnie od tego czy jest to ulica czy ścieżka rowerowa. Pamiętaj, że zachowanie bezpieczeństwa przy przejściu dla pieszych to obowiązek każdego uczestnika ruchu drogowego!

Podczas jazdy na rowerze obowiązują nas takie same przepisy jak kierowców samochodów czy motocykli. Znaki „Ustąp pierwszeństwa”, „STOP”, „Droga z pierwszeństwem” oraz wszystkie inne znaki ( chyba, że pod znakiem jest napisane „Nie dotyczy rowerów”) tyczą się każdego pojazdu. Zjeżdżając z drogi rowerowej należy zastosować takie same zasady, jak w przypadku włączania się do ruchu z drogi podporządkowanej- ustąpić pierwszeństwa przejazdu. Jedyny wyjątek stanowią przejazdy rowerowe m.in. przy przejściach dla pieszych. Kierowca dojeżdżający do takiego skrzyżowania, powinien upewnić się, że nie jedzie żaden rower i ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającemu rowerzyście!

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi Państwa wątpliwości związane z przepisami ruchu drogowego zostały rozwiane. Istnieje jednak jedna zasada, o której warto pamiętać- rowerzysta na drodze zawsze powinien stosować ograniczone zaufanie względem innych uczestników ruchu- kierowcy mogą nas nie widzieć.