POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Jak sobie poradzić z błędnie zatankowanym paliwem?

Czasem się zdarza, że przez nieuwagę lub brak doświadczenia z konkretnym samochodem, tankujemy do baku nieodpowiednie paliwo. Jeżeli to już się stało, nie ma sensu narzekać – trzeba działać. Kluczowe jest to, by nie próbować odpalać samochodu. W momencie, gdy uruchomisz silnik, nieodpowiednie paliwo zacznie krążyć po całym układzie paliwowym, co w przypadku nieprawidłowej kombinacji – diesel/benzyna lub odwrotnie – może spowodować poważne uszkodzenia.

Co zatem zrobić, gdy zatankowałeś błędne paliwo? Rozwiązanie jest proste – trzeba je usunąć z baku. Mimo, iż nie jest to trudne zadanie, jednak wymaga pomocy mechanika i specjalistycznego sprzętu. Pamiętaj, że nie możesz samodzielnie usunąć paliwa na stacji benzynowej. W takiej sytuacji najlepiej jest skontaktować się z nami. Działamy całą dobę, siedem dni w tygodniu, na terenie Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Nasz numer telefonu znajduje się na górze strony internetowej.

Czy można po prostu “spalić” błędne paliwo?

Na różnych forach internetowych lub w komentarzach na Facebooku możesz spotkać opinie, że wystarczy “spalić” nieodpowiednie paliwo. Co to oznacza? Jeśli do baku dodałeś jedynie kilka litrów złego paliwa, można teoretycznie spróbować zalać bak odpowiednim paliwem. Starsze samochody często radzą sobie z takim rozwiązaniem bez szkód. Jednak w przypadku nowych modeli sytuacja może być inna. Mimo wszystko, zdecydowanie odradzamy tę metodę. Nigdy nie można być pewnym, co tak naprawdę się stanie, a konsekwencje mogą być znacznie kosztowniejsze niż proste usunięcie paliwa i odholowanie samochodu do warsztatu.

Co jeśli samochód został odpalony po zatankowaniu złego paliwa?

Zrozumiałe jest, że w takiej sytuacji mogą Cię ogarniać różne emocje. Ale co zrobić, jeśli nie tylko zatankowałeś złe paliwo, ale także uruchomiłeś samochód? Wszystko zależy od typu samochodu i rodzaju paliwa. Jeśli dolejesz benzynę do diesla, musisz przygotować się na uszkodzenia pompy paliwa, pompy wtryskowej i wtryskiwaczy. Jeżeli jednak zatankowałeś diesel do samochodu na benzynę (w niewielkiej ilości), nie powinno się stać nic poważnego, pod warunkiem, że dolejesz więcej benzyny, aby zmniejszyć procentowy udział diesla. Niemniej, zachowaj ostrożność, nie przekraczaj limitów prędkości i dla pewności odwiedź nasz warsztat samochodowy.

Jeśli jednak uruchomiłeś diesla, do którego dolewałeś benzynę, musisz liczyć się z koniecznością wymiany filtrów, świec oraz przepłukania zbiornika paliwa. Pamiętaj, że niektóre uszkodzenia mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie, co z pewnością zwiększy koszt naprawy.

Bez względu na to, co się wydarzyło, ważne jest, aby zachować spokój. Pamiętaj, że im szybciej skontaktujesz się z nami po pomoc drogową, tym lepiej. Powierz swoje problemy nam, specjalistom w dziedzinie, a wszystko będzie dobrze!