POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Jak zaparkować samochód w Warszawie, tak aby Cię nie odholowali? Przepisy parkowania

Przyjechałeś samochodem do pracy, na uczelnię lub wybrałeś się do miasta, by załatwić jakąś sprawę. Parkujesz swój samochód, a po pewnym czasie wracasz i okazuje się że samochodu nie ma! Co się stało? Są dwie możliwości: albo auto zostało skradzione, albo odholowane przez miejskie służby. W twoim interesie jest jak najszybsze wyjaśnienie przyczyny zniknięcia pojazdu. Jeżeli zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i samochód odholuje straż miejska, musisz liczyć się ze sporymi kosztami! Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy samochód zostanie odholowany. Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do poniższego artykułu.

Kto może zadecydować o odholowaniu auta?

Należy podkreślić, iż do wydawania dyspozycji o przemieszczaniu bądź usunięciu pojazdu z drogi upoważniony jest: policjant, strażnik miejski lub gminny, a także osoba dowodząca akcją ratowniczą.
Podstawa prawna. Usuwanie i przechowywanie pojazdów reguluje art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)

Sytuacje, w których samochód może zostać odholowany

Parkując samochód zarówno w Warszawie, jak i innym mieście musisz znać przepisy parkowania! Pamiętaj, że pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, na podstawie zgody wydanej przez uprawnione podmioty w sytuacji gdy:

 1.  Został zaparkowany w miejscu oznaczonym specjalną tabliczką informującą o możliwości odholowania. W tym przypadku auto zostanie odholowane nawet jeśli zostało zaparkowane w sposób, który nie stwarza zagrożenia.
 2. Samochód został pozostawiony na miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. W rej sytuacji pojazd zostanie odholowany również, gdy konkretne miejsce nie zostało oznaczone tabliczką, która ostrzega o możliwości odholowania pojazdu.
 3. Jeśli samochód został zaparkowany w miejscu dla inwalidów bez posiadania właściwej karty parkingowej.
 4. Gdy stan auta zagraża bezpieczeństwu, powoduje uszkodzenie drogi lub zagraża środowisku.
 5. Gdy właściciel samochodu nie posiada potwierdzenia opłacenia składki OC, a samochód został zarejestrowany w kraju, które nie jest państwem UE, EFTA ani w
  Szwajcarii.
 6. Jeśli samochód przekracza dopuszczalne wymiary, wagę czy nacisk osi.
 7. Jeśli samochodem kierowała osoba pod wpływem alkoholu, i nie jest możliwe jego zabezpieczenie w żaden inny sposób m.in. poprzez przekazanie go innej osobie.
 8. W sytuacji, gdy autem kierowała osoba, która nie posiada odpowiednich uprawnień lub, której zatrzymano prawo jazdy a nie da się go zabezpieczyć w żaden inny sposób m.in. poprzez przekazanie go innej osobie.
 9. Gdy samochód został zaparkowany w odpowiednim miejscu, lecz utrudnia akcję ratunkową np. przejazd karetki czy interwencję straży pożarnej. W tej sytuacji samochód zostanie odholowany, ale kierowca nie poniesie kosztów odholowania!

Kiedy samochód nie może zostać odholowany?

Czy wiesz, że istnieją też sytuacje, kiedy służby miejskie w Warszawie nie odholują samochodu, choć został zaparkowany w niewłaściwym miejscu? Do takich sytuacji może dojść gdy:

Opłaty za odholowanie pojazdu

Zastanawiasz się ile kosztuje odholowanie samochodu? Otóż, stawki mogą się różnić w zależności od poszczególnych regionów. Jeśli odholowanie pojazdu związane było z jego nieprawidłowym bądź utrudniającym ruch zaparkowaniem, kwota może się wahać od 100 do 1000 złotych.

Co należy zrobić jeśli auto zostało odholowane?

Jeśli Twój samochód został odholowany w Warszawie, powinieneś zadzwonić na policję lub straż miejską. Tam otrzymasz informacje czy dany pojazd został odholowany na parking. Jeśli tak się stało, dowiesz się również, na którym parkingu został zaparkowany. O czym warto pamiętać? To, aby przy odbiorze auta mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument, potwierdzający tożsamość właściciela. Pamiętaj, aby nie zwlekać zbytnio z odbiorem samochodu, gdyż wiążę się to z dodatkowymi opłatami. Warto dodać, że dzisiaj nie jest już wymagane okazanie potwierdzenia uiszczenia opłaty przed odbiorem samochodu!

Co się stanie, jeśli nie odbiorę pojazdu?

Zgodnie z obowiązującą ust. 10 art. 130a Prawa o ruchu drogowym, po upłynięciu okresu 3 miesięcy od dnia odholowania pojazdu i nieodebrania go przez właściciela, mimo powiadomienia go o sytuacji- starosta może zwrócić się do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu.

Mieszkasz w Warszawie i zastanawiasz się jak zaparkować samochód, tak aby Cię nie odholowali? Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł okaże się dla Ciebie pomocny. Pamiętaj, że znajomość przepisów parkowania to obowiązek każdego kierowcy!