Przyjechałeś samochodem do pracy, na uczelnię lub wybrałeś się do miasta, by załatwić jakąś sprawę. Parkujesz swój samochód, a po pewnym czasie wracasz i okazuje się że samochodu nie ma! Co się stało? Są dwie możliwości: albo auto zostało skradzione, albo odholowane przez miejskie służby. W twoim interesie jest jak najszybsze wyjaśnienie przyczyny zniknięcia pojazdu. Jeżeli zaparkujesz w nieodpowiednim miejscu i samochód odholuje straż miejska, musisz liczyć się ze sporymi kosztami! Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy samochód zostanie odholowany. Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do poniższego artykułu.
Należy podkreślić, iż do wydawania dyspozycji o przemieszczaniu bądź usunięciu pojazdu z drogi upoważniony jest: policjant, strażnik miejski lub gminny, a także osoba dowodząca akcją ratowniczą.
Podstawa prawna. Usuwanie i przechowywanie pojazdów reguluje art. 130a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)
Parkując samochód zarówno w Warszawie, jak i innym mieście musisz znać przepisy parkowania! Pamiętaj, że pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, na podstawie zgody wydanej przez uprawnione podmioty w sytuacji gdy:
Czy wiesz, że istnieją też sytuacje, kiedy służby miejskie w Warszawie nie odholują samochodu, choć został zaparkowany w niewłaściwym miejscu? Do takich sytuacji może dojść gdy:
Zastanawiasz się ile kosztuje odholowanie samochodu? Otóż, stawki mogą się różnić w zależności od poszczególnych regionów. Jeśli odholowanie pojazdu związane było z jego nieprawidłowym bądź utrudniającym ruch zaparkowaniem, kwota może się wahać od 100 do 1000 złotych.
Jeśli Twój samochód został odholowany w Warszawie, powinieneś zadzwonić na policję lub straż miejską. Tam otrzymasz informacje czy dany pojazd został odholowany na parking. Jeśli tak się stało, dowiesz się również, na którym parkingu został zaparkowany. O czym warto pamiętać? To, aby przy odbiorze auta mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument, potwierdzający tożsamość właściciela. Pamiętaj, aby nie zwlekać zbytnio z odbiorem samochodu, gdyż wiążę się to z dodatkowymi opłatami. Warto dodać, że dzisiaj nie jest już wymagane okazanie potwierdzenia uiszczenia opłaty przed odbiorem samochodu!
Zgodnie z obowiązującą ust. 10 art. 130a Prawa o ruchu drogowym, po upłynięciu okresu 3 miesięcy od dnia odholowania pojazdu i nieodebrania go przez właściciela, mimo powiadomienia go o sytuacji- starosta może zwrócić się do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu.
Mieszkasz w Warszawie i zastanawiasz się jak zaparkować samochód, tak aby Cię nie odholowali? Mamy nadzieję, iż powyższy artykuł okaże się dla Ciebie pomocny. Pamiętaj, że znajomość przepisów parkowania to obowiązek każdego kierowcy!