POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Hulajnogi elektryczne w Warszawie

Miasta na całym świecie, poprzez wzrost liczby aut stają się coraz bardziej zablokowane. Ponadto wzmożony ruch powoduje brak miejsc parkingowych, co jest prawdziwym koszmarem dla kierowców- zwłaszcza w centrum Warszawy! Jednak spora część osób wykorzystuje proste rozwiązania, które w mieście są na wyciągniecie ręki. Mowa tutaj o hulajnogach elektrycznych, które są ekologiczne, praktyczne i łatwe obsłudze. Dodatkowo sprawiają czystą przyjemność podczas jazdy, jakiej z pewnością nie doświadczysz stojąc w korku przed światłami. Poniżej prezentujemy najnowsze przepisy regulujące zasadę poruszania się i parkowania hulajnóg elektrycznych. Warto się z nimi zapoznać zwłaszcza, że zaszło sporo zmian! Zapraszamy.

Jak wynająć hulajnogi elektryczne w Warszawie?

Innowacyjne elektryczne hulajnogi zaskarbiły sobie sympatię bardzo wielu ludzi na całym świecie, również w Polsce. To pojazdy, które uznaje się za przyszłość komunikacji miejskiej, gdyż są nie tylko łatwe i wygodne w obsłudze, ale też stosunkowo tanie i ekologiczne! W Warszawie można wypożyczyć hulajnogi firm takich jak m.in. LIME, HIVE, BIRD, BLINKEE CITY czy CITY BEE. Wszystkie hulajnogi są elektryczne, różnią się między sobą kolorem, konstrukcją, zasięgami oraz maksymalną prędkością, jaką można osiągnąć.

A więc gdzie można wynająć hulajnogi elektryczne? Należy podkreślić, iż e- hulajnogi nie mają stacji dokujących, dlatego wolne pojazdy wyszukuje się na mapie. W tym celu trzeba pobrać specjalną bezpłatną aplikację na telefon (w wersji dostępnej na Androida lub iOS). Co istotne? W zależności od danej firmy, tryb rejestracji może przebiegać nieco inaczej, jednak najczęściej trzeba podać numer telefonu bądź zalogować się za pośrednictwem Facebooka. Gdy utworzysz już konto w aplikacji, należy je doładować lub podpiąć kartę, z której będą pobierane opłaty. Następnie na mapie wyszukujesz najbliższą wolną e- hulajnogę. Gdy ją odnajdziesz, wystarczy zeskanować kod QR lub wpisać numer, a hulajnoga odblokuje się i będziesz mógł ruszyć w miasto!

Zastanawiasz się ile kosztuje wypożyczenie e- hulajnogi w Warszawie? Tak naprawdę wiele zależy od firmy oferującej usługi miejskiego sharingu. Najczęściej naliczana opłata startowa to 2-3 zł, a koszt przejazdu wynosi około 50-60 groszy za minutę.

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych w Warszawie

Parkowanie hulajnóg przy stojakach rowerowych, wprowadzenie specjalnych ograniczeń prędkości oraz strefy z zakazem wjazdu- to nowe wymagania, jakie władze Warszawy zaprezentowały operatorom hulajnóg. 20 maja 2021 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady poruszania się i parkowania elektrycznych hulajnóg. A więc, zgodnie z nowymi przepisami parkowanie e- hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych (wcześniej takich miejsc nie było), a jeśli ich nie ma- na chodniku, równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Duży problem z porzuconym sprzętem w stolicy

Mimo, iż pierwsze elektryczne hulajnogi pojawiły się w Warszawie w 2018 roku i szybko zdobyły popularność, jednak stały się też źródłem wielu problemów, przede wszystkim ze względu na niebezpieczną jazdę oraz chaos związany z porzucaniem sprzętu w dowolnym miejscu. Głównym źródłem tych problemów był brak właściwych przepisów, określających czym jest elektryczna hulajnoga, gdzie może parkować i poruszać się. Zgodnie z nowymi przepisami parkowanie e- hulajnóg jest dozwolone tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Co to oznacza? Miasto oferuje oznakowanie stojaków dla rowerów odpowiednią naklejką wskazującą, iż jest to wyznaczone miejsce postoju zarówno dla rowerów, jak i elektrycznych hulajnóg. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasto szybko zyska gęstą sieć kilku tysięcy parkingów, dostępnych praktycznie na każdym rogu. Co więcej? To doskonały sposób na ograniczenie liczby urządzeń zaparkowanych w nieodpowiednich miejscach! Stojaki to również gwarancja tego, że hulajnogi nie będą się przewracać. Dzięki specjalnie przygotowanej sieci parkingów, możliwe będzie ograniczenie postoju tylko do wyznaczonych miejsc. Hulajnogi elektryczne na ulicach Warszawy nie będą już porzucane byle gdzie, w sposób niebezpieczny dla innych.

Zaparkujesz nieprawidłowo? Zapłacisz!

Czy wiesz, że zgodnie z zapisami ustawy, hulajnogi nieprawidłowo zaparkowane, będą usuwane z drogi na koszt właściciela? Maksymalna stawka, która określona jest w ustawie wynosi 123 zł +23 zł za dobę. W stolicy stawka ta określona jest w Uchwale Rady m.st. Warszawy, której projekt został już przygotowany.

Ograniczenie prędkości

Zgodnie z nowo obowiązującą ustawą, elektryczne hulajnogi nie mogą poruszać się z prędkością większą niż 20 km/ h. Co więcej? Miasto oczekuje od operatorów, iż e- hulajnogi do wypożyczania nie będą umożliwiały przekroczenia tej prędkości. Istnieje również możliwość wprowadzenia punktowego i czasowego ograniczania prędkości w szczególnych sytuacjach np. w okolicy Bulwarów Wiślanych.

Wjazd elektryczną hulajnogą, podobnie jak w przypadku rowerów będzie zabroniony w niektórych miejscach. Mowa jest m.in. o Starym Mieście w Warszawie, ponieważ ruch pojazdów na małych kołach stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla pieszych, ale także dla samych hulajnogistów. Ze względu na to, że nie ma tam miejsca aby zostawić sprzęt, takie strefy będą wyłączone z ruchu.

Podsumowując, hulajnoga elektryczna to świetna alternatywa na poruszanie się po zakorkowanym mieście. Pamiętaj, jeśli chcesz bezpiecznie dojechać do celu- przestrzegaj obowiązujących przepisów i korzystaj z rozsądkiem z tego typu transportu.