POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Awaria samochodu na autostradzie – jak się zachować?

Autostrady to najdłuższe trasy szybkiego ruchu w Polsce, jednak są to również drogi należące do tych najbardziej niebezpiecznych w naszym kraju. Z tego powodu awaria pojazdu w takim miejscu to jeden z najgorszych koszmarów kierowcy. Jest to nie tylko bardzo problematyczne i skomplikowane ze względu na holowanie auta, ale także ryzykowne dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. Jak więc się zachować, gdy samochód ulegnie awarii na autostradzie?

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas awarii auta

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać, jest ustawienie auta w bezpiecznym miejscu, czyli na poboczu! Pamiętaj, że inne samochody muszą widzieć z daleka Twój uszkodzony pojazd, dlatego powinieneś ustawić trójkąt ostrzegawczy na jezdni bądź poboczu w odległości minimum 100 metrów od auta. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zmniejszasz ryzyko najechania innego samochodu na Twój. Co istotne? Nie wolno wsiadać z powrotem do środka auta, gdyż nadal istnieje ryzyko wypadku spowodowanego przez jadący z szybką prędkością samochód lub TIR.

Co dalej? Kolejny krok to zwiększenie swojej widoczności poprzez założenie specjalnej kamizelki odblaskowej. Jest to bardzo ważne zarówno w nocy, jak i w dzień. W ten sposób kierowca i pasażerowie mogą być zauważeni przez innych uczestników ruchu drogowego już nawet z kilkuset metrów. W celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa, warto przejść za barierki, które oddzielają pobocze od autostrady.

Czy naprawa samochodu na autostradzie jest możliwa?

Wśród najczęstszych awarii, które spotykają kierowców na autostradzie można wymienić m.in. awaria silnika, uszkodzenie opony, awaria hamulców orz brak paliwa. Wszystkie wyżej wymienione sytuacje uniemożliwiają dalszą jazdę. Co warto mieć na uwadze? Choć część kierowców potrafi na własną rękę znaleźć przyczynę awarii, a w niektórych przypadkach nawet ją naprawić, na autostradzie nie wolno w żadnym wypadku robić tego bez pomocy odpowiednich służb! A więc, co należy zrobić? Aby wezwać specjalne służby, należy najpierw powiadomić zarządcę autostrady o zaistniałej sytuacji. Gdy twój samochód będzie już odpowiednio zabezpieczony, możesz podjąć decyzję w kwestii tego, czy poradzisz sobie z awarią sam, czy konieczne jest odholowanie auta z wykorzystaniem lawety pomocy drogowej. Firmą, na której pomoc możesz zawsze liczyć jest HolowanieWarszawa24H

Czy na autostradzie można holować auto?

Gdy do awarii samochodu dochodzi w mieście lub na drodze krajowej, zawsze możesz liczyć na przysługę innego kierowcy, który pomoże zaholować Twój samochód do najbliższego warsztatu. Niestety na autostradzie nie można się zatrzymywać, zatem w tym przypadku jesteś zdany tylko i wyłącznie na siebie. Również holowanie przez inny samochód osobowy jest surowo zabronione w przepisach! Jedyny pojazd, który pomoże Ci się wydostać z autostrady to specjalistyczny pojazd profesjonalnej i kompleksowej pomocy drogowej- HolowanieWarszawa24H. Nowoczesna odpowiednio wyposażona laweta odholuje Twój samochód do najbliższego zjazdu z autostrady lub wybranego przez Ciebie warsztatu. Bardzo wielu kierowców boi się kosztów, które poniosą za taki transport samochodu. Jednak powinieneś wiedzieć, że jeśli posiadasz polisę Assistance, za usługę zapłaci ubezpieczyciel.

Jesteśmy przekonani, że powyższy poradnik okaże się pomocny dla wielu kierowców, którzy doświadczą niespodziewanej awarii auta na autostradzie. Pamiętaj jednak, że zawsze warto mieć przy sobie telefon do profesjonalnej pomocy drogowej!