POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Awaria pojazdu na drodze – co zrobić krok po kroku

Niestety zdecydowana większość awarii samochodów przydarza się w najmniej oczekiwanym momencie m.in. podczas podróży na długo oczekiwany urlop, w drodze do pracy oraz w wielu innych przypadkach. Mimo, iż bardzo trudno jest przewidzieć niektóre z usterek, jednak warto być na nie zawsze przygotowanym i wiedzieć jak powinniśmy się zachować, gdy rozładuje się akumulator bądź zaskoczy nas inna, niespodziewana sytuacja.

Odpowiednie zabezpieczenie samochodu i miejsca zdarzenia

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki należy wykonać, gdy auto ulegnie awarii, jest zabezpieczenie i odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia. Musisz nie tylko ochronić swój samochód przed dalszą szkodą, ale także zapewnić bezpieczeństwo osobie, która dokonującej oględzin i ewentualnej naprawy usterki. Pamiętaj, bez względu na to, czy zajmiesz się naprawą usterki na własną rękę, czy pozostawisz to zadanie doświadczonym profesjonalistom udzielającym pomocy serwisowej- zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo!

A więc, co należy zrobić? Unieruchom pojazd wyłączając silnik, zaciągnij hamulec ręczny i włącz światła awaryjne, a następnie ustaw za samochodem trójkąt ostrzegawczy. Jeśli z powodu awarii, nie możesz wykonać, którejś z wymieniony wyżej czynności- pomiń ją. Najistotniejsze i tak jest odpowiednie oznaczenie miejsca zdarzenia. Trójkąt ostrzegawczy musi znajdować się bliżej osi jezdni, niż stoi Twój samochód! Znacznik, w zależności od rodzaju drogi powinien być ustawiony:

W celu zwiększenia swojej widoczności dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, warto założyć kamizelkę odblaskową.

Pamiętaj o bezpieczeństwie innych kierowców!

Jeśli masz taką możliwość, zaparkuj samochód na poboczu poza jezdnią. To niezwykle ważne, gdyż pozostawienie samochodu na ruchliwej drodze znacznie zwiększa zagrożenie nie tylko dla osoby, która dokonuje oględzin usterki, ale również dla innych kierowców. Dlatego należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Co istotne? Jeśli w pobliżu zdarzenia nie ma żadnego pobocza bądź stan techniczny pojazdu nie pozwala na przeparkowanie samochodu, powinieneś zadbać o to, aby nie narażać innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo! W żadnym wypadku nie wolno przeprowadzać jakichkolwiek napraw w sposób, który może stwarzać zagrożenie Twojemu zdrowiu i życiu lub prowadzący do powstania groźnych utrudnień na trasie.

Diagnoza usterki

Gdy zadbasz o bezpieczeństwo swoje, innych kierowców oraz osób udzielających pomocy drogowej, postaraj się znaleźć przyczynę awarii. Należy przede wszystkim sprawdzić dokładnie, jaki element pojazdu odmówił posłuszeństwa. Powinieneś sprawdzić, które lampki kontrolne zaświeciły się na tablicy rozdzielczej. Dzięki zgromadzonym informacjom, możesz przekazać bardziej precyzyjne dane na temat usterki, gdy zadzwonisz po pomoc drogową. Ułatwi to fachowcom przygotowanie się do interwencji.

Dokładnie określ swoją lokalizację i wezwij pomoc drogową!

Kolejnym ważnym krokiem jest precyzyjne ustalenie lokalizacji. Jeśli Twoje auto uległo awarii w terenie zabudowanym m.in. na miejskiej drodze, postaraj się ustalić nazwę ulicy oraz numer najbliższego budynku. Natomiast jeśli usterka przydarzyła Ci się poza terenem zabudowanym- sprawdź numer drogi i kilometra (numer kilometra możesz sprawdzić na słupku kilometrowym znajdującym się przy jezdni). W celu określenia swojej lokalizacji możesz także użyć telefonu z dostępem do internetu i usługą GPS.

Kiedy już określisz swoją lokalizację, wezwij służbę drogową, która we właściwy sposób zabezpieczy miejsce zdarzenia- parkując w pobliżu auto z sygnalizacją oraz otaczając Twój samochód pachołkami. Warto jednak pamiętać, iż przyczynę awarii często trudno jest zdiagnozować, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór profesjonalnej pomocy drogowej- HolowanieWarszawa24H. Doświadczeni fachowcy szybko, sprawnie i bezpiecznie naprawią każdą usterkę Twojego samochodu.

Pomoc w ramach polisy

Jeśli jako kierowcę chroni Cię ubezpieczenie assistance, koniecznie sprawdź, czy przysługuje Ci pomoc ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy zaznaczyć, że coraz częściej pakiet assistance jest dołączany do ubezpieczeń OC, jednak zakres świadczonych usług ogranicza się do terenu Polski. Podstawowe pakiety zapewniają m.in. holowanie na ograniczonym dystansie czy wsparcie w przypadku kolizji. Z kolei w bardziej rozbudowanych pakietach można liczyć zdecydowanie szerszy zakres usług, także w przypadku mniejszych usterek takich ja np. przebita opona.

Assistance do doskonałe ubezpieczenie dla kierowców nie tylko w trakcie dalszych podróży, ale również świetne rozwiązanie na co dzień. Dzięki rozbudowanym pakietom nie musisz martwić się m.in. rozładowanym akumulatorem, spaloną żarówką ani żadną inną usterką. Doświadczeni specjaliści zorganizują Ci niezbędną pomoc, przeprowadzą szybką naprawę, w bezpieczny sposób przetransportują samochód do warsztatu, a Tobie zapewnią auto zastępcze!

Skontaktuj się z ubezpieczycielem

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy w ramach assistance, koniecznie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Należy zadzwonić pod właściwy numer, znajdujący się na Twojej polisie bądź stronie internetowej danego ubezpieczyciela. Konsultant telefoniczny zapyta Cię o takie informacje jak:

Zebranie tych informacji jest konieczne, gdyż dzięki tym danym specjalista z towarzystwa ubezpieczeniowego, sprawdzi czy pakiet, który posiadasz obejmuje daną awarię, udzieli Ci wskazówek oraz zorganizuje potrzebną pomoc. Pamiętaj, gdy zgłosisz awarię, czekaj na pomoc serwisową na miejscu zdarzenia. Dojazd pracowników serwisowych zajmuje najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, aczkolwiek czas oczekiwania zależy przede wszystkim od warunków panujących na drodze oraz odległości do pokonania. Co więcej? Jeśli okaże się, że naprawa Twojego samochodu na miejscu zdarzenia nie będzie możliwa, przekaż kierowcy holownika kluczyki i dowód rejestracyjny pojazdu.

Nagłej awarii samochodu nie sposób przewidzieć, jednak jeżeli nie chcesz zostać zaskoczonym, przed każdą podróżą samochodem warto sprawdzić m.in. poziom płynów i oleju silnikowego, stan koła zapasowego oraz zabrać ze sobą linkę holowniczą. Jeśli doświadczysz niespodziewanej usterki, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalistów- HolowanieWarszawa24h. Zapraszamy serdecznie.