POMOC DROGOWA I HOLOWANIE
ZADZWOŃ!
Warsztat

Przygotowanie auta przez zimą

Zima to okres, kiedy nasz samochód szczególnie narażony jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zarówno niskie temperatury, jak i opady śniegu mogą znacznie utrudnić życie każdemu kierowcy. Dlatego też, już przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto odpowiednio przygotować się do tego trudnego okresu, aby maksymalnie zmniejszyć ewentualne czekające na nas nieprzyjemności m.in. zamarznięty zamek i szyby, drzwi przymarznięte do uszczelek czy para osadzająca się na szybach. Zapoznaj się z poniższym artykułem a dowiesz się jak dobrze przygotować samochód na zimę. Zapraszamy do lektury!

Wymiana opon na zimowe i sprawdzenie stanu akumulatora

Podstawowym a zarazem o obowiązkowym zabiegiem, jaki trzeba wykonać przed zimą, jest zmiana opon na zimowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł w pełni bezpiecznie poruszać się po śliskiej nawierzchni. Kolejna istotna rzecz, która uchroni Cię przed niemożliwością uruchomienia silnika, to dokładne sprawdzenie kondycji akumulatora. Pamiętaj, że zużyty akumulator nie dostarczy energii do rozrusznika, co z kolei spowoduje, że nie zapali się mieszanka paliwowa. Natomiast, jeśli akumulator jest w pełni sprawny, to brak iskry może wynikać z wady układu zapłonowego.

Kontrola układu wtryskowego

Jeśli posiadasz samochód „diesla” należy sprawdzić układ wtryskowy. Jeśli po sprawdzeniu wszystko jest w porządku, a dalej nie możesz uruchomić silnika, może to oznaczać zbyt niską jakość paliwa. Co warto mieć na uwadze? Otóż, w przypadku paliw do diesla, zgodnie z obowiązującą normą EN 590 w okresie od listopada do marca, na stacjach paliw powinien być oferowany specjalny zimowy olej grupy F- o temperaturze zablokowania filtra zimnego -20 stopni Celsjusza bądź olej arktyczny klasy 2- o temperaturze zablokowania filtra -32 stopnie Celsjusza. Niestety dosyć często zdarza się, że kupujemy paliwo od nieuczciwego sprzedawcy, dlatego nie spełnia ono normy. Zimą gdy temperatura spada poniżej -20 stopni Celsjusza nieodpowiednie paliwo może spowodować wytrącenie parafiny z oleju napędowego, która z kolei może zablokować filtr paliwa!

A więc, z zrobić aby się przed tym uchronić? W tym celu do paliwa można dolać specjalny dodatek wzbogacający, czyli depresator. Jego głównym zadaniem jest obniżenie temperatury, w której z oleju napędowego wytrąca się parafina. Warto dodać, iż depresator to całoroczny i zaawansowany technologicznie wysoko skoncentrowany dodatek, który skutecznie zapobiega gęstnieniu oleju napędowego w niskich temperaturach, ułatwia uruchomienie silnika oraz poprawia jego pracę.

Zabezpieczenie uszczelek przed przymarznięciem

Przed zbliżającym się sezonem zimowym należy zadbać także o to, aby drzwi nie przymarzły do uszczelek. Niestety wystarczą tylko opady deszczu czy śniegu i temperatura w pobliżu 0, aby zarówno zamek, jak i uszczelki utrudniły wejście do samochodu. Aby temu zapobiec, można zastosować silikon do uszczelek samochodowych! Jego dużą zaletą jest szerokie zastosowanie, bowiem można stosować go m.in. do smarowania uszczelek przy drzwiach, szybach, bagażnikach oraz innych. Produkt zapobiega sklejaniu się uszczelek, a w okresie zimowym ich przymarzaniu w drzwiach samochodu. Co więcej? Smaruje na sucho, dzięki czemu nie pozostawia tłustych śladów na smarowanych uszczelkach.

W przypadku zamarzniętego zamka dobrze jest mieć przy sobie odmrażacz do zamków w sprayu. To świetny produkt, który niemal natychmiastowo odmraża, konserwuje, smaruje a przede wszystkim zapobiega ponownemu zamarzaniu. Posiada także właściwości antykorozyjne.

Ochrona szyb

W żadnym wypadku nie wolno dopuścić, aby zimą w pojemniku na płyn do spryskiwaczy pozostał płyn letni. Koniecznie trzeba wymienić go na wersję zimową. W linii produktów, które zapewniają ochronę szybom samochodowym w okresie zimy, znajduje się m.in. płyn do spryskiwaczy -20 stopni Celsjusza. Środek skutecznie pozbywa się szronu, soli, błota pośniegowego oraz wielu innych zanieczyszczeń z szyb auta. Nie powoduje powstawania smug, odbarwień lakieru czy zacieków. Zapobiega także zamarzaniu dysz spryskujących.
Każdy kierowca na okres zimowy powinien wyposażyć się w zmiotkę oraz skrobaczkę do szyb. Pamiętaj, że jazda z zamarzniętymi szybami oraz śniegiem pokrywającym karoserię może być bardzo niebezpieczna, a w przypadku drogowej kontroli- również kosztowna!

Zaparowane szyby – jak sobie radzić?

Preparat, którego głównym zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się pary wodnej, jest niezwykle pomocny w okresie jesienno- zimowym, bowiem to właśnie wtedy problem parowania szyb jest największy. Specjalna antypara, którą używa się w samochodzie zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, poprawiając widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych m.in. w nocy bądź w czasie deszczu.

Wyposażenie samochodu podczas zimy

Zimą warto wozić ze sobą akcesoria i płyny użytkowe takie jak:

Mamy nadzieję, że przygotowany przez HolowanieWarszawa24H poradnik, pomoże Państwu odpowiednio przygotować samochód na zimę! Sprawny, właściwie przygotowany i wyposażony pojazd to gwarancja wielokilometrowej i bezproblemowej jazdy.